Bankalarda para gönderme sistemi tamamen değişiyor: Merkez Bankası’ndan milyonları ilgilendiren karar

Son dönemde sık sık piyasa düzenleyici kararlar alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu kararlara bir yenisini ekledi. Yeni karar, bankaların TL mevduat faizleri ve müşterilerin para transferleri sürecinde değişiklikler içeriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, bankacılık sektöründeki TL likiditesini sıkılaştırmaya yönelik yeni adımların duyurulduğu bildirildi. Alınan kararların gün içi likiditeyle ilişkili olduğu için, mevduat faizlerinde önemli bir etki yaratması beklenmezken, bu kararların EFT kanalıyla gerçekleştirilen para transfer süreçlerine yönelik bazı değişiklikleri içermesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 21 Aralık 2021 tarihinde başlatılan Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının tasfiye sürecine yaz aylarında başlamıştı. Bu süreçte, TCMB havuzdaki parayı eritmek için peş peşe zorunlu karşılık adımlarına başvurmuştu. Bu kararlar, piyasalardaki likidite dengesini değiştirerek, dolaylı olarak bankaların TL mevduat faizlerinde oynaklık yaşanmasına neden olmuştu.

Bugün açıklanan zorunlu karşılık adımlarında ise değişiklikler, gün içi likidite miktarı ile sınırlı tutuldu. Dolayısıyla, geçmiş aylarda alınan kararlarla bankaların Merkez Bankası’na olan likidite fazlasının azaltılması ve net fonlama işleminin tekrarlanmasıyla ilişkili olan etkiler, bu yeni karar için geçerli olmayacak. Yani, bu yeni adımın temel etkisi, mevduat faizlerinde değil, bankalar arası para transfer uygulamalarında yaşanacak.

Alınan karar, özellikle 31 Mart seçimleri öncesinde piyasalarda yaşanan aşırı hareketlenmeyi yavaşlatmaya yönelik amaçlar taşıyor. Bu kapsamda, öncelikle 1 Ocak 2021 tarihinde başlatılan ve farklı banka müşterilerinin birbirlerine 7 gün 24 saat para göndermesine olanak tanıyan FAST sistemi dışında gerçekleştirilen EFT ile yapılan para transfer işlemlerinde süre değişikliği olacak.

Yılın ilk ayında 20 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseltilen FAST transfer limitini aşan para gönderim işlemleri, EFT kanalı ile gerçekleştiriliyor. FAST ile yapılan transferler hızlı bir şekilde karşı tarafa iletilebilirken, EFT işlemlerinde bu süre birkaç dakikayı bulabiliyordu.

Bugün alınan kararın ardından, 50 bin lirayı aşan para transferlerinde ödemenin karşı tarafa iletilme süresi yaklaşık 2 ile 3 kat artacak. Dolayısıyla, büyük miktarlarda yapılan ödemelerde paranın hesaptan kesildiği ancak karşı tarafa iletilmesinde yaşanan gecikmelerde paniklememek ve sabırlı olmak gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x